Grønland – en arktisk nation på vej mod selvstændighed

, Arktis

Dette er et grundkursus i at forstå Grønland:

Grønlands vej mod selvstændighed.

Grønlands og Danmarks komplekse forhistorie, fordi historien er nødvendig for at forstå nutiden.

Grønlands voksende betydning for geopolitik og stormagtrivalisering i Arktis.

Og måske vigtigst af alt: Grønlændernes land.

Vi skal tæt på hverdagslivet og møde fiskere, kunstnere, politikere, forskere, journalister, diplomater, unge og gamle, der lever i den nye virkelighed, hvor retten til selvbestemmelse bliver truet udefra.

Og hvor den amerikanske præsidents ønske om at overtage Grønland ”one way or the other” har rystet alliancer og fortsat skaber usikkerhed om fremtiden for grønlænderne og Rigsfællesskabet. Så sent som i april gentog Trump sine ambitioner om at overtage Grønland på et pressemøde i Det Hvide Hus. “Det hele begyndte med Grønland, hvis I vil høre sandheden. Vi vil have Grønland. De vil ikke give det til os.”

Journalist, antropolog og forfatter, Martine Lind Krebs, som er opvokset i Grønland, leder kurset sammen med journalist Oline Inuusuttoq Olsen. De vil åbne dørene til de mest centrale personer og aktører. Besøg hos Grønlands regering og parlament, medier, uddannelsesinstitutioner og fiskerivirksomheder er en del af programmet.

Kurset giver dig et godt afsæt til at få opbygget et bedre kildenetværk i Grønland. Du vil rejse hjem med en forståelse for de grundlæggende samfundsforhold og rigsfællesskabet som konstruktion. Og du vil få indblik i, hvor langt grønlænderne reelt er kommet med selvstændighed.

Hvorfor dette kursus?

Grønland var allerede før Trump en nation i rivende udvikling – og med en vedholdende drøm om selvstændighed. Det første udkast til en forfatning er for længst på plads, og infrastrukturen er ved at få en gevaldig opgradering. Den nye lufthavn i Nuuk er åbnet med flere internationale forbindelser.

I år ventes atlantlufthavnen i Ilulissat og lufthavnen i den største by i Sydgrønland, Qaqortoq, at blive taget i brug. Imens stiger indbyggertallet i hovedstaden med nye boligbyggerier. Flere og flere migranter finder job i turismesektoren. Alt imens er velfærden under pres, og særligt sundhedssystemet er ramt af problemer.

Der er med andre ord masser af emner at rapportere om og blive klogere på kurset, der udbydes af Nordisk Journalistcenter i hele Norden. Det betyder, at du får selskab af kolleger fra hele Norden og – som bonus – et særligt nordisk perspektiv på udviklingen i Grønland og Arktis.

Vi tilstræber at holde kurset på “blandinavisk”, så det er nødvendigt, at du forstår dansk, svensk og/eller norsk på et passende niveau, men vi sørger for, at oplægsholdere taler tydeligt og eventuelt på engelsk om nødvendigt.

På kurset bliver du klogere på:

• Det politiske system i Grønland og magtfordelingen med Danmark

• Den geopolitiske situation og udsigten til øget militær oprustning i Grønland

• Hvordan man fra grønlandsk side oplever konflikten med USA og sikkerhedssituationen i Arktis

• Kolonitiden og de politiske ønsker om selvstændighed, herunder decolonize-bevægelsen

• Hverdagslivet og den grønlandske kulturscene

• Unges perspektiver på fremtiden og Grønlands forhold til Norden

• Forskellen på by og bygd

Forud for kurset afholdes et webinar, som introduktion til Grønland og Rigsfællesskabet

 

Kursusleder: 

Martine Lind Krebs, uddannet antropolog og journalist. Opvokset i Grønland og har tidligere været ansat på KNR (tv & radio) i Nuuk og redaktør på Arnanut, Grønlands eneste kvindemagasin. Hun holder oplæg og foredrag om relationerne mellem Danmark og Grønland og udgav i 2025 den stærkt anmelderroste bog, Monumentet – Billeder af Grønland i Danmark gennem 100 år, sammen med forskeren Astrid Nonbo.

Oline Inuusuttoq Olsen, journalist og tidligere kredsformand for Journalistforbundets grønlandske kreds. Hun har blandt andet været ansat på Sermitsisaq AG og Sisimiut TV – og også som informationsmedarbejder hos den grønlandske handicaptalsmand samt i Departementet for Erhverv, Råstoffer og Arbejdsmarked. Oline bor i Nuuk, men er oprindeligt fra Ilulissat.

Datoer:
Søndag 23. – fredag 28. august 2026

Praktisk information:

Pris: 34.000 DKK

Danske journalister kan få støtte fra Pressens Uddannelsesfond (PU), hvis de arbejder på en af fondens medlemsvirksomheder. Kurset er ikke med i efterårets katalog fra Mediernes Efteruddannelse, men du kan søge og få individuel støtte ME-støtte til kurset. PU’s bevillinger til efteruddannelse er på max. 10.000 DKK.

Svenske journalister kan løbende søge støtte hos SJF, der dækker hele kursusafgiften. Proceduren er, at du først søger kurset hos NJC. Derefter får du besked fra NJC, hvis du bliver optaget på kurset, hvorefter du søger om stipendiet hos SJF.

Norske journalister kan i 2026 søge STUPstipend med følgende frister: 1. februar, 1. maj, 1. september og 1. november.

Finske journalister kan søge forårets stipendier hos Jokes Foundation mellem 2. april til 7. maj med afgørelse fra Jokes i begyndelsen af juni. Finske journalister hos Yle kan også søge stipendier hos KOURA af to omgange: 1. marts og 1. oktober.

Prisen inkluderer:

• Hotelophold i enkeltværelse inkl. morgenmad

• Flyrejse til og fra Nuuk

• Al lokal transport ifm. kursusprogrammet

• Lunsj alle kursusdage

Følgende er ikke inkluderet:

• Rejsen til/fra København

• Rejseforsikring

Om afbud
Melder du afbud tidligere end 6 uger før kursets start, opkræver vi en administrationsafgift på DKK 1.000. Ved afbud senere end 6 uger før start, opkræver vi – uanset grunden – den fulde pris. Private forbrugere – dvs. hvis du selv og ikke din arbejdsgiver skal betale kursusgebyret – har 14 dages fortrydelsesret jfr. Forbrugeraftaleloven – regnet fra den dag, du modtager mail om, at du er optaget. Aflyser Nordisk Journalistcenter kurset – uanset af hvilken årsag – får du naturligvis det fulde kursusgebyr retur.


Spørgsmål om kursusindholdet

John Frølich, centerchef, NJC
Mobil: +45 20 950 945
E-post: jf2@dmjx.dk

Kristoffer Dahl Sørensen, projektkoordinator, NJC
Mobil: +45 21 75 55 96
E-post: kds@dmjx.dk

 

Støtte og samarbejde
NJC har modtaget støtte til dette kursus fra Demos-programmet, der administreres af Nordisk kulturkontakt i Helsinki på vegne af Nordisk Ministerråd.

Læs mere